Oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 lutego 2018

PIT-OP to oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego. Jest przeznaczone dla emerytów i rencistów, którzy nie rozliczają się samodzielnie. Jego wypełnienie nie jest obowiązkowe.

Formularz mogą wypełnić emeryci lub renciści, którzy dostali od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A, a chcą przekazać 1 proc. podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Oświadczenie PIT-OP można złożyć do 30 kwietnia br.

Formularz PIT-OP można wypełnić papierowo, składając go w urzędzie skarbowym lub elektronicznie bez konieczności wizyty w tej jednostce. Formularz jest dostępny na Portalu Podatkowym i w aplikacji e-Deklaracji Desktop.

W przypadku składania PIT-OP elektronicznie nie trzeba mieć płatnego podpisu – wystarczy, że podpisze się go kwotą przychodu z rozliczenia rocznego za wcześniejszy rok podatkowy lub profilem zaufanym.

W oświadczeniu PIT-OP trzeba wskazać tylko numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1 % swojego podatku.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie