Święto Niepodległości

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 listopada 2017

W tym roku obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim. Dlatego też dla uczczenia powstania suwerennej, odrodzonej Polski dzień ten został w 1937 roku ogłoszony świętem narodowym. Wprawdzie, po II wojnie światowej, władze komunistyczne usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, to jednak środowiska patriotyczne czciły kolejne rocznice 11-go listopada. Dopiero w 1989 roku Sejm IX Kadencji przywrócił narodowi to święto.

Od tego czasu również w naszej gminie co roku obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości. Tym razem świętowaliśmy w Siekierczynie. Najpierw w tutejszym kościele pw. św. Antoniego z Padwy odprawiona została Msza św. w intencji niepodległej Ojczyzny, którą koncelebrowali proboszczowie siekierczyńskiej, rudzickiej i zarębiańskiej parafii. Następnie w asyście pocztów sztandarowych i funkcjonariuszy ZK w Zarębie złożone zostały kwiaty i zapalono znicze pod pomnikami Sybiraków i poległych żołnierzy.

Kolejnym punktem programu była uroczysta akademia w siekierczyńskim domu kultury, w której wzięli udział: przewodniczący Rady Gminy Siekierczyn Andrzej Kuźniar, wójt gminy Janusz Niekrasz, zastępca wójta Edward Cwynar, dyrektor Zakładu Karnego w Zarębie   Marek Kaczmarski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Jolanta Napadłek oraz księża: Dariusz Siuta – proboszcz parafii Siekierczyn, Piotr Prajs – proboszcz parafii Rudzica i Piotr Chorążyczewski – proboszcz parafii Zaręba. Na widowni zasiedli również radni Rady Gminy Siekierczyn, zaproszeni goście, mieszkańcy naszej gminy oraz młodzież. Przed sceną ustawione zostały poczty sztandarowe: OSP Siekierczyn, OSP Rudzica oraz Szkoły  Podstawowej w Siekierczynie i Zarębie.

Po krótkim wystąpieniu okolicznościowym zastępcy dyrektora GOKiS Bogusława Kulszewicza, głos zabrał wójt gminy, który po złożeniu życzeń, w imieniu Prezydenta RP wręczył „Medale za długoletnie pożycie małżeńskie” pięciu parom z terenu gminy Siekierczyn. Ostatnim punktem programu był występ uczniów Szkoły Podstawowej w Siekierczynie w programie słowno-muzycznym o tematyce niepodległościowej.

W przyszłym roku obchodzić będziemy kolejną, setną już, rocznicę odzyskania niepodległości. Już teraz w całym kraju zapowiadane są wielkie uroczystości jubileuszowe, w których na pewno i nasza gmina weźmie udział.

Bogusław Kuszewicz

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie