W związku z ostatnimi przypadkami zaobserwowania wystąpienia na terenie naszej gminy osobników wilka, przedstawiamy Państwu kilka informacji dotyczących sposobu zachowania.
- Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi (lęk przed człowiekiem jest cechą charakterystyczną tego gatunku). Jednak, jak każde dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione. Może być to spowodowane zaburzeniami wynikającymi z choroby, takiej jak świerzbowiec czy wścieklizna. W przypadku młodych wilków zaburzenia mogą być też powodowane rozbiciem watahy, na przykład w konsekwencji śmierci rodziców spowodowanej kłusownictwem.
- W przypadku spotkania wilka, który podchodzi na odległość mniejszą niż 30 m lub zbyt długo przygląda się nam lub warczy, należy:
- unieść ręce i machać nimi szeroko w powietrzu, to rozprzestrzeni zapach człowieka, sprawi że sylwetka będzie lepiej widoczna;
- pokrzykiwać głośno, ostrym tonem w stronę wilka, to pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany;
- jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, należy rzucać w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi;
- należy spokojnie się wycofywać, przyspieszyć można dopiero, gdy mamy pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się nami;
- jeśli mamy taką możliwość, to zróbmy zwierzęciu zdjęcie i powiadommy o zdarzeniu właściwego Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, właściwy Urząd Gminy lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
- Zachętą do zbliżania się do domostw i gospodarstw są niezabezpieczone pojemniki na odpady lub kompostowniki, stanowiące łatwe źródło pokarmu. Zainstalowanie np. oświetlenia z czujnikami ruchu w ich pobliżu może odstraszać wilki. Nie należy także zostawiać resztek pokarmu podczas wypraw do lasu - wszystkie odpadki należy zabierać ze sobą, aby nie zwabiać drapieżników. Szczególnie młode osobniki mogą uzależnić się od takiego źródła pokarmu i w efekcie nauczyć się postrzegać ludzi jako dostarczycieli pożywienia.
- Dla bezpieczeństwa ludzi, ale także dla dobra wilków, niezmiernie ważne jest unikanie działań, które zachęcają te drapieżniki do przebywania w pobliżu zabudowań lub uzależniają je od człowieka,
w tym przede wszystkim zabezpieczanie pojemników na odpady przed dostępem zwierząt drapieżnych, szczególnie na terenach, na których stwierdzono obecność wilków. - Dla bezpieczeństwa naszych podopiecznych (psy i koty) w okresie nocy należy trzymać je w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
- Nie należy pozostawiać psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
- Podczas spaceru z psem w lesie, należy prowadzić go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.
Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.