Jesteś tutaj: Start / Gmina Siekierczyn / Kultura

Kultura

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Życie kulturalne

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w miejscowości Siekierczyn i Zaręba istniały stałe kina funkcjonujące przy świetlicach wiejskich. Do pozostałych miejscowości: Rudzicy, Wesołówki i Wyręby dojeżdżały kina objazdowe. Obecnie żadna forma kin nie funkcjonuje, lukę wypełnia do pewnego stopnia telewizja.

Dom Kultury w Siekierczynie:

Dom Kultury w Siekierczynie
 
Osiedlowy Dom Kultury w Zarębie:
 
Osiedlowy Dom Kultury w Zarębie

Drugim rodzajem urządzeń z zakresu kultury, które powstały w nowoutworzonej gminie były biblioteki publiczne. Pierwsze biblioteki publiczne powstały w 1947 r. w Siekierczynie i Zarębie. W pozostałych miejscowościach tworzone były punkty biblioteczne w mieszkaniach prywatnych. Obecnie biblioteka siekierczyńska liczy 15.339 woluminów, a zarębiańska 14.414 woluminów. Z bibliotek łącznie korzysta obecnie 954 mieszkańców. Każda wieś gminy posiada świetlicę wiejską. Na co dzień czynne są świetlice w Siekierczynie i Zarębie prowadzone przez zorganizowane instytucje kultury nazywane domami kultury.

Biblioteka w Siekierczynie

 Sala komputerowa

Wydawana od 1990 roku "Gazetka Siekierczyńska" stała się "biuletynem informacyjnym samorządu lokalnego" i pod takim szyldem ukazuje się, w miarę regularnie, po dzień dzisiejszy raz na dwa miesiące. Nieodpłatnie też pisane są teksty do gazetki przez radnych, pracowników urzędu gminy i domów kultury, a także nauczycieli i innych społeczników.

Gazetka Siekierczyńska

Zadaniem dwumiesięcznika jest przede wszystkim informacja. Redakcja gazetki stara się odnotować na jego łamach wszystkie ważne wydarzenia, jakie mają miejsce w życiu siekierczyńskiej wspólnoty, tworząc swoistą kronikę gminy. Pisząc o teraźniejszości nie zapomina o przeszłości i stąd umieszczane są bardzo często teksty przybliżające historię naszej małej ojczyzny.

Opracował: Janusz Niekrasz