Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Bezpieczny Senior w Gminie Siekierczyn

Bezpieczny Senior w Gminie Siekierczyn

Kiedy mówimy o bezpieczeństwie, myślimy o codziennym życiu i bieżących sprawach. Bo wiąże się ono zarówno z zadaniami samorządu, jak również ze sferami ekonomii, rozwoju i poprawy infrastruktury, zdrowia, finansów, komunikacji, gospodarki, ochrony przed zagrożeniami miejscowymi i kataklizmami czy - jak widzimy ostatnio - również działaniami obronnymi i militarnymi.  We współczesnym świecie następuje dynamiczny rozwój i powszechny dostęp do nowoczesnych technologii, co jest bez wątpienia ogromnym postępem i ułatwieniem codziennego życia. Niestety wraz z nimi rosną też zagrożenia i rozwijają się techniki manipulacyjne i sztuczki stosowane przez oszustów czyhających na współczesnych seniorów.

Bezpieczeństwo i dobro mieszkańców to podstawowa wartość, o którą w codziennej pracy zabiegać powinien każdy włodarz gminnych społeczności. Dlatego też w dniu 24 listopada b.r., w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Zarębie, odbyła się debata zorganizowana przez Wójta Gminy Siekierczyn Pana Dariusza Furdykoń oraz Komendanta Powiatowego Policji w Lubaniu  młodszego inspektora Pana Marka Sroczyńskiego, która poświęcona była szeroko pojętemu bezpieczeństwu seniorów na terenie Gminy Siekierczyn. Wójt Gminy Siekierczyn do udziału w debacie zaprosił przedstawicieli klubów i stowarzyszeń zrzeszających seniorów, kół gospodyń wiejskich, sołtysów i rad sołeckich, radnych Gminy Siekierczyn i powiatu lubańskiego, kierowników i pracowników jednostek organizacyjnych i społecznych oraz przedstawicieli służb mundurowych.

W pierwszym wystąpieniu podkom. Paweł Szabat - Zastępca Naczelnika KPP w Lubaniu przedstawił strukturę organizacyjną lubańskiej komendy oraz poprowadził wykład dotyczący bezpieczeństwa seniorów we współczesnym świecie. Przedstawił również informacje na temat korzyści wynikających z funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”. Następnie Pani Agnieszka Cichoń - Powiatowy Rzecznik Konsumenta w Lubaniu, przedstawiła zagadnienia dotyczące praw konsumenta oraz praktyczne sposoby unikania zagrożeń wynikających z manipulacji stosowanych przez nieuczciwych sprzedawców.

W dalszej części debaty Pani Joanna Lubikowska - Kierownik ZUS  w Lubaniu poprowadziła wykład dotyczący bezpieczeństwa seniorów w sieci. Kolejny uczestnik debaty, którym była Pani Zofia Chmielewska - Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siekierczynie, szczegółowo wyjaśniła czym zajmuje się zarządzana przez nią instytucja oraz jakimi dokumentami posługują się pracownicy socjalni odwiedzający podopiecznych w ich domach. Bryg. mgr inż. Janusz Gabryś - Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu wygłosił prelekcję na temat bezpieczeństwa pożarowego w miejscu zamieszkania. Ostatnim elementem debaty był pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu funkcjonariuszki Zakładu Karnego w Zarębie - starszej chorąży Pani Kamili Turbak.

Reasumując podkreślić należy, że cel debaty, jakim było uświadomienie seniorom niebezpieczeństw z jakimi mogą się spotkać w codziennym życiu i jak im przeciwdziałać, został osiągnięty. Liczymy jednak na to, że ciekawa formuła debaty przyciągnie na kolejne spotkanie, które planowane jest w 2023 roku jeszcze szersze grono odbiorców.