Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Kultura

Życie kulturalne

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w miejscowości Siekierczyn i Zaręba istniały stałe kina funkcjonujące przy świetlicach wiejskich. Do pozostałych miejscowości: Rudzicy, Wesołówki i Wyręby dojeżdżały kina objazdowe. Obecnie żadna forma kin nie funkcjonuje, lukę wypełnia do pewnego stopnia telewizja.

Drugim rodzajem urządzeń z zakresu kultury, które powstały w nowoutworzonej gminie były biblioteki publiczne. Pierwsze biblioteki publiczne powstały w 1947 r. w Siekierczynie i Zarębie. W pozostałych miejscowościach tworzone były punkty biblioteczne w mieszkaniach prywatnych. Obecnie biblioteka siekierczyńska liczy 15.339 woluminów, a zarębiańska 14.414 woluminów. Z bibliotek łącznie korzysta obecnie 954 mieszkańców. Każda wieś gminy posiada świetlicę wiejską. Na co dzień czynne są świetlice w Siekierczynie i Zarębie prowadzone przez gminną  instytucję kultury w ramach domów kultury. 


Wydawana od 1990 roku "Gazetka Siekierczyńska" stała się "biuletynem informacyjnym samorządu lokalnego" i pod takim szyldem ukazuje się,  po dzień dzisiejszy jako dwumiesięcznik. Nieodpłatnie też pisane są teksty do gazetki przez radnych, pracowników urzędu gminy i domów kultury, a także nauczycieli i innych społeczników.

Zadaniem dwumiesięcznika jest przede wszystkim informacja. Redakcja gazetki stara się odnotować na jego łamach wszystkie ważne wydarzenia, jakie mają miejsce w życiu siekierczyńskiej wspólnoty, tworząc swoistą kronikę gminy. Pisząc o teraźniejszości nie zapomina o przeszłości i stąd umieszczane są bardzo często teksty przybliżające historię naszej małej ojczyzny.

Opracował: Janusz Niekrasz