Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Błoto na drodze

UWAGA BŁOTO !!!

Każdej jesieni i wiosny powraca temat „brudnych dróg”. Wszyscy użytkownicy dróg mają obowiązek posprzątać zanieczyszczoną przez siebie nawierzchnię np. drogę wyjazdową z pola lub z działki. Najczęściej na drogach mamy do czynienia z błotem i obornikiem wywiezionym na kołach ciągników i maszyn rolniczych, ale również samochodów wyjeżdżających z placów budów domów mieszkalnych. Naniesione przez sprzęt rolniczy i budowlany błoto oraz inne zanieczyszczenia mogą w znaczącym stopniu obniżyć przyczepność nawierzchni, co w konsekwencji może doprowadzić do powstawania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym do wypadków drogowych. Rolnicy i inwestorzy indywidualni mają obowiązek posprzątać zanieczyszczoną drogę wyjazdową z pola lub działki budowlanej.

Zwykle za brud na drogowej nawierzchni odpowiada zarządca drogi, ale jeżeli widać, że to właśnie z drogi wyjazdowej z pola lub nieruchomości prywatnej brud został naniesiony, do odpowiedzialności będzie pociągnięty właściciel gruntu. W myśl  art. 91 kodeksu wykroczeń: „kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 zł”. Z kolei, jeśli z powodu zabrudzenia drogi dojdzie do wypadku w wyniku którego dojdzie do stałego uszczerbku na zdrowiu innego kierowcy, osobie która się do tego przyczyniła grozi nawet 3 lata więzienia. Tak wynika z art. 177 § 1 kodeksu karnego. Trzeci wariant zakłada najbardziej drastyczną karę, a więc 8 lat pozbawiania wolności, w sytuacji gdy w wyniku zanieczyszczenia drogi dojdzie do wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Szanujmy siebie i innych, dbajmy o wspólne bezpieczeństwo, sprzątajmy po sobie i swoich pojazdach!!